Způsoby vytápění a chlazení mobilních domků:
Vytápění mobilních domů a otázky kolem něj patří k jednomu z nejdiskutovatelnějších témat o mobilních domech.
Dovozové domky mají většinou lokální plynové topidlo od britské firmy Widney Leisure, z mě neznámých důvodů nazývané krbem. Toto topidlo bývá osazeno keramickou vložkou pro určitou sálavost tepla a pro pocit tepelné pohody. Účinnost tohoto topení je do cca 0 stupňů Celsia a nutno zmínit, že tato topidla nemají sání vzduchu z vnějšku. Lepší variantou plynového vytápění je již montáž osvědčeného topení Trumatic S 5002 včetně rozvodu vzduchu, které je bezpečnější..
U českých mobilních domů je nejčastější variantou vytápění elektrické. Zde záleží na finančních možnostech zákazníka, ale každá investice navíc se určitě vyplatí. Nejlevnější variantou , která je většinou součástí základní ceny mobilního domu je vytápění přímotopnými panely. Komfortnější je poté vytápění ústřední s elektrokotlem.
Rozvod lze paralelně připojit i na krbová kamna s teplovodním výměníkem. Další variantou elektrického vytápění je ultratenká podlahová topná folie, která je dodávána od 60W /m2. Tato folie se vyrábí i v nízkonapěťovém provedení (48V), na tu lze pak položit PVC či koberec. Topnou folii je u mobilních domků vhodné doplnit buďto krbovými kamny, nebo splitovou klimatizační jednotkou s vytápěním. Vytápění pomocí této jednotky s ventilátorem je velmi ekonomické. V neposlední řadě lze k ohřevu vody pro vytápění mobilního domu využít solární kolektory či tepelná čerpadla.
K udržení příjemné vnitřní teploty mobilheimu v horkých dnech je vhodné, vedle stínící techniky, instalace splitové klimatizační jednotky s venkovním agregátem, která vám tepelný komfort zajistí. Vnější jednotka se většinou instaluje na stěnu, ale je možno ji umístit i například do prostoru pod domek. Čerstvý a chladnější vzduch lze do mobilního domu také přivést jednoduchým ventilátorem, který bude čerpat vzduch z prostoru pod domkem. Tato varianta téměř nic nestojí, ale její účinnost je samozřejmě přiměřená.