Mobilní domy jsou od první poloviny 20 století velmi rozšířeny v USA, kde slouží pro sociální bydlení v koloniích, většinou na městských pozemcích.  Další místo mimo Evropu, kde se mobilní domky hojně vyskytují, je Austrálie.

Zde tyto domy najdete převážně na pobřeží a slouží k sezónnímu bydlení. Lidé z mobilních domků jsou nezávislí a spatřují v tomto stylu bydlení určité kouzlo a také samozřejmě většinou takovéto mobilní bydlení není finančně náročné. Pořízení použitého mobilheimu v USA může být záležitostí stovek dolarů a dále platí uživatel pouze energie. Podstatným bodem je u mobilních domů jejich relativně snadná přepravitelnost, zejména v USA toto mají výborně vyřešeno, mobilní domy jsou ve většině případů na unifikovaných podvozcích, pod které po zdvihu najede tahač a domek je okamžitě připraven k transportu. Nutno se zde také zmínit o tom, že americká a australská legislativa umožňuje takovéto svobodné bydlení a pohyb, nikdo vás tam nenutí k tomu, abyste měli trvalý pobyt v pevné stavbě a byli připojeni na kanalizaci a vodovod. Naopak město většinou poskytne pozemek pro umístění mobilního domku zdarma. Takovéto lokality najdete v USA většinou pod názvem Trailer Park, nebo Holiday Home Park.  Jak vůbec a kde se tento nápad zrodil ? V Americe se již dlouho vyráběly různé velké přívěsy a  první americký mobilní dům byl vlastně delší a širší karavan. Opět je nutno zmínit, že v USA na rozdíl od Evropy  není problém při přepravě domků s jejich šířkou a váhou.

Z USA se posléze dostaly mobilní domy do Anglie, kde po mnoho let slouží k rekreaci středních vrstev obyvatel, nejčastěji na západním pobřeží ale i ve vnitrozemí. V Anglii najde také nejvíce renomovaných výrobců mobilheimů,  například ABI, Atlas, Willerby, Carnaby, Cosalt, anebo  luxusnější Pemberton či BK Bluebird. Časem si starší dosluhující mobilní domky našly cestu na starý kontinent do Nizozemí. Odtud se dále rozšířily do celé jižní Evropy. Nejvíce těchto  domků najdete na pobřeží Francie a  Španělska, Portugalska a dále také v Itálii a Chorvatsku. Další výrobci mobilních domů jsou ve Španělsku, Slovinsku a Francii. Mobilní domky mají opravdu rozmanitá využití a záleží na místních poměrech a zvyklostech.

Do České republiky byl přivezen první použitý  mobilheim v roce 2002, do chatové oblasti na Slapech –  Obozu. Dnes jsou mobilní domky u nás poměrně hojně využívány – použité z dovozu k rekreaci, nebo nové tuzemské k  bydlení. Mobilní domy se dělí na dvě základní kategorie.

První kategorií jsou lehčí domky, většinou s hliníkovým opláštěním, s váhou do 4 tun, většinou vyrobené v Anglii, v šířkách 3, nebo 3,65 metrů a délkách od 6 do 12 metrů, výjimečně i delší.  Tyto mobilheimy jsou určeny primárně k rekreačnímu využití, mají slabší zateplení stěn (kolem 5 cm), většinou nemají zateplení podlahy a střechy. I když některé modely jsou dodávány s dvojitým zasklením, pořád se z vícero důvodů v České republice nejedná o celoročně obyvatelné mobilní domky.

Dalším typem mobilního domu je tzv. Chalet. Tento typ mobilního domu pochází z Holandska a svým provedením se přibližuje klasickému domku. Zejména velikost, tvar  střechy, zateplení a interiér. Tyto domky jsou stejně mobilní a na podvozku, ale k jejich převozu je třeba tahač s větší tonáží a speciálním návěsem typu Hlubina. Z těchto Chaletů víceméně vychází i výroba mobilních domků v České republice. O materiálech, použitých k originální české výrobě se zmíním  v samostatné kapitole.

Naše další aktuality

  • ZMĚNA CENÍKU OD 1. 5. 2021 – MOBILNIDOMKY.CZ

    Zveřejněno: 30. 4. 2021
  • I my jsme pomáhali

    Zveřejněno: 25. 5. 2020
  • Covid-19 a provoz naší kanceláře MobilníDomky.cz

    Zveřejněno: 8. 4. 2020
  • Jeden z dalších dokončených mobilních domků DE LUXE

    Zveřejněno: 19. 6. 2019

Zavolejte nám nebo nám napište